Több pénz vidékfejlesztésre

Összesen 900 millió euró értékben hagytak jóvá eddig európai uniós mezőgazdasági finanszírozási szerződéseket, ugyanakkor december 22. óta egymilliárd értékben láttamoztak hasonló projekteket - közölte Emil Boc miniszterelnök.

Mint tájékoztatott, a szerződések zöme Regionális Operatív Program keretében kap támogatást, és szintén számottevő az ágazati operatív program keretében támogatott projektek száma.


Ez utóbbi a gazdasági versenyképesség növelését célozza. A kormányfő arra is kitért, hogy a Regionális Operatív Programon keresztül érkező támogatások terén jelentős különbségek mutatkoznak az ország különböző régiói között, nem mindenhol sikerült nagy öszszegű támogatásokat elnyerni.


Idén uniós forrásokból 777 millió euró hívható le a falvak fejlesztésére, a projekteket június 15. után lehet benyújtani. Boc elmondta, a vidéki helyi hatóságok a mezőgazdasági programok keretében lehívható pénzösszegek közül leginkább azokra pályáznak, amelyek a falvak fejlesztését, felújítását teszik lehetővé - itt főként víz- és csatornarendszer-kiépítésekre, útjavításokra lehet fordítani a lehívott pénzösszegeket.


"Erre a célra Romániának a 2007-2013-as időszakra 1,5 milliárd eurót irányoztak elő. Erre a célra máris 3 milliárd euró értékben vannak igénylések, tehát a lehívhatónál kétszer nagyobb tételre lenne szükség" - részletezte a miniszterelnök. Hozzátette: szintén erre lehet majd fordítani az idén lehívható 777 millió eurót.


"Úgy döntöttünk, nem várunk az elkövetkező évekre. Kértük és megkaptuk az Európai Bizottság engedélyét, hogy idén ezt az összeget erre a célra fordíthassuk" - nyilatkozta a kormányfő. Így az idei év folyamán vidék - és településfejlesztési célokra összesen 1,1 milliárd euró értékben kaphatnak támogatást a pályázók.


Ugyanakkor a miniszterelnök azt is kilátásba helyezte, hogy amennyiben nem sikerült a strukturális alapokból lehívható pénzeket célszerűen elkölteni, akkor a visszamaradt pénzeket szintén vidékfejlesztésre irányítanák át.

2009. május 26.
www.kronika.ro

Szigorítják a földvásárlás feltételeit

Szigorítani készül a román kormány a hazai és külföldi magán- személyek földvásárlásának feltételeit, de letett arról, hogy száz hektáros birtokhatárt vezessen be – derült ki egy sürgősségi kormányrendelet tervezetéből, amelyet csütörtökön ismertetett a román média.

Hét százalékkal nőtt az ipari termelés

2012 hasonló időszakához viszonyítva az idei esztendő első kilenc hónapjában 7%-kal nőtt az ipari termelés, a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index szerint a növekedés 6,2%-os volt – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

IMF: stabilizálódik a nemzetközi pénzügyi rendszer

A nemzetközi pénzügyi rendszer átalakulások sorozatán keresztül halad a nagyobb stabilitás felé – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap októberi „Fiscal Monitor" elemzése.

Emelik a vidékfejlesztési tervben pályázható fejezetek számát

A legújabb információk szerint az új, a 2014 és 2020 közötti időszakra érvényes vidékfejlesztési tervben nem 11, hanem 14 pályázható fejezetet indítanak. Az új vidékfejlesztési terv elké- szítését az osztrák GBI Consulting szaktanácsadó cég végzi, mun­kájában nyolc romániai intézmény és mezőgazdasági e- gyetem segíti. Természe­tesen a terv kidolgozásánál a szakmi- nisztérium adja meg az irányokat, ő dönti el, hogy mely pályázati területeket kezelik majd elsődlegesen.

Már a válság utánra készül az Eurócsoport

A német kormánnyal ellentétben valamennyi uniós intézmény jogi szolgálata azon a véleményen van, hogy nem kell EU-szerződést módosítani az egységes bankszanálási mechanizmus létrehozásához. Az EKB alelnöke szerint átmenetileg az ESM nyújthatna kölcsönt a majdani bankszanálási alapnak.

Csökkentek a fogyasztói árak

Az élelmiszerárak 0,8 százalékos csökkenése nyomán augusztusban 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak júliushoz képest, az éves inflációs ráta 3,67 százalékra esett vissza, mutatnak rá az Országos Statisztikai Hivatal (INS) által a szerdán közzétett adatok.

Az energiapiaci liberalizáció ára

Július elsejétől újabb tétellel „bővült” a villanyszámla. A piaci versenytételnek nevezett elemmel a fogyasztók a most elkezdődött energiapiaci liberalizációt fizetik meg.

Háromszéken teret veszít a krumplitermelés

Diszkriminálják a pityóka termelőket, hívták fel a Sepsiszentgyörgyre látogató Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter figyelmét a termelők és kézdivásárhelyi kutatóállomás vezetői.

Támogatáselőleg juhtartó gazdáknak

Hétfőtől a juh- és kecsketenyésztő gazdák igényelhetik az állataik után járó támogatások előlegben történő kifizetését, melyre a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség (APIA) min­den nagyobb bankkal – Transilvania, Raiffeisen, BCR, BRD, OTP, CEC, ProCredit, Intesa Saopaolo – szerződött. Állatonként 30 lej igényelhető – tudtuk meg Marius Popicától, az intézmény aligazgatójától.

Változhatnak a szarvasmarhatartásra vonatkozó kiegészítő támogatások

A szarvasmarha-tenyésztők szakmai szervezetei múlt szerdán találkoztak a mezőgazdasági minisztérium vezetőségével, Daniel Constantin tárcavezetővel és Achim Irimescu államtitkárral. A tenyésztők részéről jelen volt a Szarvasmarhatartók Országos Föderációja (a háromszéki gazdákat Ötvös Mózes képviselte), a Holstein-tenyésztők Egyesülete és a Húsmarhatartók Országos Egyesülete.