15 ezer pályázat a Szülőföld Alap öt éve alatt

A Szülőföld Alap bebizonyította, hogy lehet jól működő, átlátható, az uniós normáknak megfelelő támogatási struktúrát működtetni - mondta Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára kedden a parlamentben.Elmondta, az alap létrehozásakor az volt a cél, hogy jelenjen meg egy olyan elem a külhoni magyarok támogatásánál, amely stabil, kiszámítható forrást nyújt a szülőföldön való boldoguláshoz, az anyagi és szellemi gyarapodáshoz, az anyanyelv és kultúra megőrzéséhez, a Magyarországgal való kapcsolatok ápolásához és nem függ pártpolitikától.

A létrehozás óta eltelt öt év alatt több, mint 15 ezer pályázati kérelem érkezett, amelyből több mint 8500 támogatásban részesült. A kiosztott támogatás összege több mint 8 milliárd forint volt. Tavaly mintegy háromezer pályázatról döntöttek, ennek mintegy felét támogatták. A források elosztásánál érvényesült a régiók közötti szolidaritás, azaz a Szerbia és Ukrajna magyarsága a lakosságszámnál nagyobb arányban részesülhetett a támogatásokból.

Csizmár az alap támogatási területei között említette a szórványoktatás, a magyar felsőoktatás segítését, regionális szervezetek kulturális programjainak támogatását, az informatikai ellátottság javítását. Tavaly új elemként jelent meg a magyar-magyar kapcsolattartási támogatás. Ennek keretében eddig mintegy "30 ezer szerbiai és ukrajnai magyar részesült támogatásban" nyílt pályázat keretében. A kifizetések folyamatosan zajlanak.

Az alapról szóló beszámoló elfogadásával kapcsolatos országgyűlési határozati javaslat - amely az Országgyűlés költségvetési bizottságának önálló indítványa - expozéjában a testület részéről Kékesi Tibor (MSZP) hangsúlyozta: időnként magát a folyamatnak az egészét is be kellene mutatni, valamint - egyfajta bázisszemlélettel - az egyes évek közötti változást is.

Az adatokat ismertetve kifejtette: 2008-ban körülbelül 2.900 pályázat érkezett, amely tíz százalékkal haladja meg a 2007-es pályázatok számát. Hozzátette, hogy az 1.400-at is meghaladó, győztes pályázatok száma húsz százalékos növekedést mutat az azt megelőző évhez képest. A pályázati igények mind a két évben megközelítőleg azonos összeget képviseltek, mintegy 6,4 milliárd forintot - mondta Kékesi Tibor.

vilag.transindex.ro

Szigorítják a földvásárlás feltételeit

Szigorítani készül a román kormány a hazai és külföldi magán- személyek földvásárlásának feltételeit, de letett arról, hogy száz hektáros birtokhatárt vezessen be – derült ki egy sürgősségi kormányrendelet tervezetéből, amelyet csütörtökön ismertetett a román média.

Hét százalékkal nőtt az ipari termelés

2012 hasonló időszakához viszonyítva az idei esztendő első kilenc hónapjában 7%-kal nőtt az ipari termelés, a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index szerint a növekedés 6,2%-os volt – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

IMF: stabilizálódik a nemzetközi pénzügyi rendszer

A nemzetközi pénzügyi rendszer átalakulások sorozatán keresztül halad a nagyobb stabilitás felé – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap októberi „Fiscal Monitor" elemzése.

Emelik a vidékfejlesztési tervben pályázható fejezetek számát

A legújabb információk szerint az új, a 2014 és 2020 közötti időszakra érvényes vidékfejlesztési tervben nem 11, hanem 14 pályázható fejezetet indítanak. Az új vidékfejlesztési terv elké- szítését az osztrák GBI Consulting szaktanácsadó cég végzi, mun­kájában nyolc romániai intézmény és mezőgazdasági e- gyetem segíti. Természe­tesen a terv kidolgozásánál a szakmi- nisztérium adja meg az irányokat, ő dönti el, hogy mely pályázati területeket kezelik majd elsődlegesen.

Már a válság utánra készül az Eurócsoport

A német kormánnyal ellentétben valamennyi uniós intézmény jogi szolgálata azon a véleményen van, hogy nem kell EU-szerződést módosítani az egységes bankszanálási mechanizmus létrehozásához. Az EKB alelnöke szerint átmenetileg az ESM nyújthatna kölcsönt a majdani bankszanálási alapnak.

Csökkentek a fogyasztói árak

Az élelmiszerárak 0,8 százalékos csökkenése nyomán augusztusban 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak júliushoz képest, az éves inflációs ráta 3,67 százalékra esett vissza, mutatnak rá az Országos Statisztikai Hivatal (INS) által a szerdán közzétett adatok.

Az energiapiaci liberalizáció ára

Július elsejétől újabb tétellel „bővült” a villanyszámla. A piaci versenytételnek nevezett elemmel a fogyasztók a most elkezdődött energiapiaci liberalizációt fizetik meg.

Háromszéken teret veszít a krumplitermelés

Diszkriminálják a pityóka termelőket, hívták fel a Sepsiszentgyörgyre látogató Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter figyelmét a termelők és kézdivásárhelyi kutatóállomás vezetői.

Támogatáselőleg juhtartó gazdáknak

Hétfőtől a juh- és kecsketenyésztő gazdák igényelhetik az állataik után járó támogatások előlegben történő kifizetését, melyre a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség (APIA) min­den nagyobb bankkal – Transilvania, Raiffeisen, BCR, BRD, OTP, CEC, ProCredit, Intesa Saopaolo – szerződött. Állatonként 30 lej igényelhető – tudtuk meg Marius Popicától, az intézmény aligazgatójától.

Változhatnak a szarvasmarhatartásra vonatkozó kiegészítő támogatások

A szarvasmarha-tenyésztők szakmai szervezetei múlt szerdán találkoztak a mezőgazdasági minisztérium vezetőségével, Daniel Constantin tárcavezetővel és Achim Irimescu államtitkárral. A tenyésztők részéről jelen volt a Szarvasmarhatartók Országos Föderációja (a háromszéki gazdákat Ötvös Mózes képviselte), a Holstein-tenyésztők Egyesülete és a Húsmarhatartók Országos Egyesülete.