Európai társasági jog: hogyan tovább?

 

Az Európai Bizottság tegnap részletes konzultációt indított az európai társasági jog jövőjéről. A társasági jogot illetően Európának olyan szabályozási keretre van szüksége, amely igazodik korunk társadalmának igényeihez és a gazdasági környezet változásaihoz. Az uniós társasági jog központi szerepet játszott az egységes piac kiépítésében. Most itt az ideje, hogy megvizsgáljuk, vajon a meglévő szabályozási keret továbbra is megfelel-e korunk igényeinek. Ezért konzultáció indult azzal a céllal, hogy az online űrlap kitöltésével valamennyi érdekelt megtehesse észrevételeit. Az észrevételek beküldésének határideje 2012. május 14.

Az európai társasági jog szabta egységes szabályoknak köszönhetően az egész Európai Unióban hasonló védelemben részesülnek a részvényesek, a hitelezők és minden más olyan szereplő, akit érint a gazdasági társaságok tevékenysége. A társasági jog a jogbiztonságnak és a részvényesi jogok védelmének nélkülözhetetlen kelléke. Bár a tagállamok jogi hagyományai különböznek, és szervezeti formáikat tiszteletben kell tartani, az alapvető szabályok harmonizálásának köszönhetően a cégek mégis könnyebben tudják szolgáltatásaikat és termékeiket az Unió valamennyi fogyasztójának kínálni. A határokon átnyúló kereskedelem bővülése és az elektronikus kereskedelem fejlődése sok lehetőséget tartogat a vállalkozások és a fogyasztók számára, de kihívás elé is állítja a meglévő társasági jogi keretet. Ezért végig kell gondolni, hogy a meglévő keret hogyan igazítható a huszonegyedik századi megváltozott körülményekhez. Korunk kihívásai ráadásul nemcsak tisztán jogi szempontból igénylik a társasági jog felülvizsgálatát, hanem a vállalatirányás, a vállalkozások szociális felelősségtudata és a vállalkozásoknak az innovációban és a növekedésben betöltött kulcsszerepe szempontjából is.

Michel Barnier, a belső piacért és a szolgáltatásokért felelős biztos kijelentette: „Az európai társasági joggal kapcsolatos uniós politika kialakítása olyan kihívás, amelynek meg kell felelnünk. A társasági jog rendbetétele megkönnyíti a vállalkozások uniós léptékű fejlődését, márpedig ez a részvényeseknek és a fogyasztóknak egyaránt érdeke. Változásban van a társasági jog alkalmazásának terepe, ezért meg kell fontolni, hogyan igazítható hozzá legjobban a szabályozási keret. Ezért kérem most fel az érdekelteket, hogy vegyenek részt a ma induló konzultáción.”

Milyen kérdéseket érint a nyilvános konzultáció?

A kérdések egyaránt vonatkoznak az európai társasági jog általános fejlődési irányára és olyan konkrét kezdeményezésekre, amelyekre a jövőben sor kerülhet. A konzultáció a következő tárgykörökre terjed ki:

Az európai társasági jog céljai és hatálya – Mik legyenek az európai társasági jog fő céljai? A hatályos szabályok megfelelnek-e a jelenlegi kihívásoknak? Milyen területeken van szükség a továbbfejlesztésükre? Hogyan viszonyuljon a társasági jog a vállalatirányításhoz?

Az európai társasági jog egységes szerkezetbe foglalása – Érdemes-e a társasági jogi tárgyú meglévő irányelveket egyetlen jogi eszközben egyesíteni, és ezáltal a jogi keret megértését és alkalmazását megkönnyíteni?

Az európai szintű társasági jogi formák jövője – Mik az európai társasági jogi formák előnyei és hiányosságai? Felülvizsgálatra szorulnak-e a meglévő társasági jogi formák? Érdemes-e helyettük más eszközöket keresni?

A gazdasági társaságok határokon átívelő mobilitása – Mivel lehetne megkönnyíteni a társaságok székhelyének határokon átívelő áthelyezését? Mi a helyzet akkor, ha egy társaság más-más tagállamban lévő társaságokra válik szét? Felülvizsgálatra szorulnak-e a határokon átnyúló cégegyesítés szabályai?

Vállalatcsoportok, vagyis egyetlen cégvezetés vagy irányítás alá tartozó társaságokból álló csoportok – Szükség van-e uniós politikai fellépésre ezen a területen?

Az európai társaságok tőkeszabályozása – Módosításra, illetve aktualizálásra szorulnak-e a jelenleg hatályos minimális tőkekövetelmények és tőkefenntartási szabályok?

Melyek a következő lépések?

A konzultáció 2012. május 14-ig tart. A beérkezett válaszok elemzése után az Európai Bizottság összefoglaló nyilatkozatot tesz közzé. Ezután kerül majd sor az utánkövetési intézkedésekre.

 

Forrás: Európai Bizottság

Szigorítják a földvásárlás feltételeit

Szigorítani készül a román kormány a hazai és külföldi magán- személyek földvásárlásának feltételeit, de letett arról, hogy száz hektáros birtokhatárt vezessen be – derült ki egy sürgősségi kormányrendelet tervezetéből, amelyet csütörtökön ismertetett a román média.

Hét százalékkal nőtt az ipari termelés

2012 hasonló időszakához viszonyítva az idei esztendő első kilenc hónapjában 7%-kal nőtt az ipari termelés, a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index szerint a növekedés 6,2%-os volt – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

IMF: stabilizálódik a nemzetközi pénzügyi rendszer

A nemzetközi pénzügyi rendszer átalakulások sorozatán keresztül halad a nagyobb stabilitás felé – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap októberi „Fiscal Monitor" elemzése.

Emelik a vidékfejlesztési tervben pályázható fejezetek számát

A legújabb információk szerint az új, a 2014 és 2020 közötti időszakra érvényes vidékfejlesztési tervben nem 11, hanem 14 pályázható fejezetet indítanak. Az új vidékfejlesztési terv elké- szítését az osztrák GBI Consulting szaktanácsadó cég végzi, mun­kájában nyolc romániai intézmény és mezőgazdasági e- gyetem segíti. Természe­tesen a terv kidolgozásánál a szakmi- nisztérium adja meg az irányokat, ő dönti el, hogy mely pályázati területeket kezelik majd elsődlegesen.

Már a válság utánra készül az Eurócsoport

A német kormánnyal ellentétben valamennyi uniós intézmény jogi szolgálata azon a véleményen van, hogy nem kell EU-szerződést módosítani az egységes bankszanálási mechanizmus létrehozásához. Az EKB alelnöke szerint átmenetileg az ESM nyújthatna kölcsönt a majdani bankszanálási alapnak.

Csökkentek a fogyasztói árak

Az élelmiszerárak 0,8 százalékos csökkenése nyomán augusztusban 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak júliushoz képest, az éves inflációs ráta 3,67 százalékra esett vissza, mutatnak rá az Országos Statisztikai Hivatal (INS) által a szerdán közzétett adatok.

Az energiapiaci liberalizáció ára

Július elsejétől újabb tétellel „bővült” a villanyszámla. A piaci versenytételnek nevezett elemmel a fogyasztók a most elkezdődött energiapiaci liberalizációt fizetik meg.

Háromszéken teret veszít a krumplitermelés

Diszkriminálják a pityóka termelőket, hívták fel a Sepsiszentgyörgyre látogató Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter figyelmét a termelők és kézdivásárhelyi kutatóállomás vezetői.

Támogatáselőleg juhtartó gazdáknak

Hétfőtől a juh- és kecsketenyésztő gazdák igényelhetik az állataik után járó támogatások előlegben történő kifizetését, melyre a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség (APIA) min­den nagyobb bankkal – Transilvania, Raiffeisen, BCR, BRD, OTP, CEC, ProCredit, Intesa Saopaolo – szerződött. Állatonként 30 lej igényelhető – tudtuk meg Marius Popicától, az intézmény aligazgatójától.

Változhatnak a szarvasmarhatartásra vonatkozó kiegészítő támogatások

A szarvasmarha-tenyésztők szakmai szervezetei múlt szerdán találkoztak a mezőgazdasági minisztérium vezetőségével, Daniel Constantin tárcavezetővel és Achim Irimescu államtitkárral. A tenyésztők részéről jelen volt a Szarvasmarhatartók Országos Föderációja (a háromszéki gazdákat Ötvös Mózes képviselte), a Holstein-tenyésztők Egyesülete és a Húsmarhatartók Országos Egyesülete.