Intelligens megoldások főként kisvállalkozások számára, az érdekelt felek közvetlen bevonásáról, megfelelő iránymutatásról és határokon átívelő kezdeményezésekről

 

Európa jobban is teljesíthet: Barroso elnök üdvözli az adminisztratív terhek csökkentésének bevált módszereiről szóló jelentést, és arra ösztönzi a tagállamokat, hogy tanuljanak egymástól

Barroso elnök tegnap fogadta Dr. Edmund Stoibert, a független érdekképviselőkből álló, adminisztratív terhekkel foglalkozó magas szintű munkacsoport elnökét, aki átnyújtotta a munkacsoport „Európa jobban is teljesíthet” elnevezésű jelentését a tagállamoknak az európai uniós jogszabályok legkevesebb teherrel járó végrehajtására vonatkozó bevált módszereiről.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a következőképpen nyilatkozott: „Gratulálok a Dr. Edmund Stoiber által irányított munkacsoportnak a kitűnő jelentéshez. Kiváló példákat mutat az uniós jogszabályok tagállamok általi végrehajtásának olyan intelligens módjaira, amelyek eredményeképpen érvényesülhetnek azok pozitív hatásai, és nem akadályozzák ezeket szükségtelen nemzeti szintű adminisztratív terhek. Arra kérem a tagállamokat, hogy tanulmányozzák ezeket a példákat és tanuljanak belőlük. Az intelligens szabályozással kapcsolatos kölcsönös ösztönzés révén tovább fejleszthetjük az üzleti környezetet és támogathatjuk a növekedést és a foglalkoztatást Európában.”

A Bizottság 2010 augusztusában kérte a bevált módszerekről szóló jelentést. A jelentés a bevált módszerekre vonatkozóan 74 példát tartalmaz – többek között az e-kormányzattal kapcsolatos kezdeményezésekről, intelligens megoldásokról főként kisvállalkozások számára, az érdekelt felek közvetlen bevonásáról, megfelelő iránymutatásról és határokon átívelő kezdeményezésekről.

Ez mutatja, hogy rengeteg lehetőség kínálkozik az uniós jogszabályok végrehajtásának javítására. Mivel az üzleti vállalkozásokra nehezedő, az uniós jogszabályokból eredő adminisztratív terhek harmadát az uniós előírások nem eléggé hatékony nemzeti végrehajtása eredményezi, az ilyen, terhekkel járó végrehajtás csökkentése alapvető fontosságú az üzleti vállalkozások működésének javításához, valamint az EU gazdaságának és versenyképességének fellendítéséhez.

 

Forrás: Európai Bizottság

Szigorítják a földvásárlás feltételeit

Szigorítani készül a román kormány a hazai és külföldi magán- személyek földvásárlásának feltételeit, de letett arról, hogy száz hektáros birtokhatárt vezessen be – derült ki egy sürgősségi kormányrendelet tervezetéből, amelyet csütörtökön ismertetett a román média.

Hét százalékkal nőtt az ipari termelés

2012 hasonló időszakához viszonyítva az idei esztendő első kilenc hónapjában 7%-kal nőtt az ipari termelés, a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index szerint a növekedés 6,2%-os volt – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

IMF: stabilizálódik a nemzetközi pénzügyi rendszer

A nemzetközi pénzügyi rendszer átalakulások sorozatán keresztül halad a nagyobb stabilitás felé – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap októberi „Fiscal Monitor" elemzése.

Emelik a vidékfejlesztési tervben pályázható fejezetek számát

A legújabb információk szerint az új, a 2014 és 2020 közötti időszakra érvényes vidékfejlesztési tervben nem 11, hanem 14 pályázható fejezetet indítanak. Az új vidékfejlesztési terv elké- szítését az osztrák GBI Consulting szaktanácsadó cég végzi, mun­kájában nyolc romániai intézmény és mezőgazdasági e- gyetem segíti. Természe­tesen a terv kidolgozásánál a szakmi- nisztérium adja meg az irányokat, ő dönti el, hogy mely pályázati területeket kezelik majd elsődlegesen.

Már a válság utánra készül az Eurócsoport

A német kormánnyal ellentétben valamennyi uniós intézmény jogi szolgálata azon a véleményen van, hogy nem kell EU-szerződést módosítani az egységes bankszanálási mechanizmus létrehozásához. Az EKB alelnöke szerint átmenetileg az ESM nyújthatna kölcsönt a majdani bankszanálási alapnak.

Csökkentek a fogyasztói árak

Az élelmiszerárak 0,8 százalékos csökkenése nyomán augusztusban 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak júliushoz képest, az éves inflációs ráta 3,67 százalékra esett vissza, mutatnak rá az Országos Statisztikai Hivatal (INS) által a szerdán közzétett adatok.

Az energiapiaci liberalizáció ára

Július elsejétől újabb tétellel „bővült” a villanyszámla. A piaci versenytételnek nevezett elemmel a fogyasztók a most elkezdődött energiapiaci liberalizációt fizetik meg.

Háromszéken teret veszít a krumplitermelés

Diszkriminálják a pityóka termelőket, hívták fel a Sepsiszentgyörgyre látogató Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter figyelmét a termelők és kézdivásárhelyi kutatóállomás vezetői.

Támogatáselőleg juhtartó gazdáknak

Hétfőtől a juh- és kecsketenyésztő gazdák igényelhetik az állataik után járó támogatások előlegben történő kifizetését, melyre a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség (APIA) min­den nagyobb bankkal – Transilvania, Raiffeisen, BCR, BRD, OTP, CEC, ProCredit, Intesa Saopaolo – szerződött. Állatonként 30 lej igényelhető – tudtuk meg Marius Popicától, az intézmény aligazgatójától.

Változhatnak a szarvasmarhatartásra vonatkozó kiegészítő támogatások

A szarvasmarha-tenyésztők szakmai szervezetei múlt szerdán találkoztak a mezőgazdasági minisztérium vezetőségével, Daniel Constantin tárcavezetővel és Achim Irimescu államtitkárral. A tenyésztők részéről jelen volt a Szarvasmarhatartók Országos Föderációja (a háromszéki gazdákat Ötvös Mózes képviselte), a Holstein-tenyésztők Egyesülete és a Húsmarhatartók Országos Egyesülete.