Városi fórum: Johannes Hahn európai biztos fokozottabb növekedést és munkahelyteremtést vár el a városoktól
Johannes Hahn, a regionális politikáért felelős biztos közvetlen párbeszédet indít Európa városaival. Az európai strukturális alapok jelenleg az egyik legfontosabb olyan eszköznek számítanak, amelyet a tagállamok fel tudnak használni a növekedés serkentéséhez; és ebben – az európai gazdaságokban betöltött jelentős szerepük miatt – a városokra különösen nagy hangsúlyt kell fektetni. Az európai népesség közel 70 %-át adó városainkba való hatékony befektetés különösen fontos akkor, amikor a gazdasági válság következtében a fiatalkorúak munkanélküliségi aránya elfogadhatatlanul magasra, mintegy 22 %-ra szökött. A február 16-án, Brüsszelben megrendezendő első Városi fórumon a Bizottság lehetőséget biztosít a városok számára, hogy véleményezzék a várospolitikára vonatkozóan tavaly októberben benyújtott új javaslatokat, amelyek egyebek között olyan ambiciózus terveket foglalnak magukban, mint például alapok elkülönítését a városok számára, az egyes ágazatok – például a közlekedés és a környezetvédelem – tevékenységeinek összehangolását célzó új, koherensebb megközelítések kidolgozását, vagy a városok innovációban vállalt szerepének ösztönzését. A polgármesterek és a városok, valamint az uniós intézmények képviselői megbeszéléseket fognak folytatni arról, hogy miként lehetne egy, a városi térségek fejlesztésére irányuló dinamikusabb megközelítés révén elérni az Európa 2020 stratégiában kitűzött célokat.
A rendezvényről Hahn biztos a következőket mondta: „A gazdasági és politikai centrumként működő, az uniós lakosság közel 70 %-ának otthont adó városok Európa gazdasági fejlődésében kulcsfontosságú szerepet töltenek be. A regionális politika segít abban, hogy valamennyi régió kibontakoztathassa egyedi erősségeit, ugyanakkor fontos, hogy a városok is teljes mértékben kiaknázhassák a bennük rejlő lehetőségeket. Az olyan rendezvények révén, mint a Városi fórum, a városok egyenlő partnerként vehetnek részt Európa gazdaságának helyreállításában.”
Az Európai Bizottság 2014–2020-ra vonatkozó kohéziós politikai javaslatainak célja a várospolitikák stratégiai összehangolásának támogatása annak érdekében, hogy ezáltal erősödjék a fenntartható városfejlesztés, valamint jelentékenyebb szerep jusson a városoknak az EU legfontosabb befektetési politikájában. Egy „városfejlesztési platform” létrehozása elősegíti mind a kapacitásépítést, mind pedig a várospolitikák tapasztalatainak uniós szintű cseréjét.
Forrás: Európai Bizottság
|