Megerősítik a hidakat Csíkszentkirály és Tusnád között

Csíkszentkirályon letérve, a megyei út első szakaszán jól látszanak a változások. Az Olt-híd megerősítése megkezdődött, az útpadkát kétoldalt kiásták és megerősítették, a híd környékén az útról eltűnt a macskaköves burkolat. Teherautók jönnek-mennek, homokot, tört követ szállítanak a több szakaszon megkezdett munkálatokhoz. Kisebb-nagyobb akadályokra kell számítani a hidak környékén, mivel folyamatban van ezek megerősítése, új betonréteg készítése.

Több új áteresz készült már el, főként Csíkszentkirály, Csíkszentimre, Csíkszentsimon, Csatószeg és Verebes területén. Szentkirály és Szentimre között, ahol az útburkolat a leggyatrább állapotban volt korábban, most új alapozást végeznek, csütörtökön tört követ terítettek el és hengereltek.

Csatószeg és Verebes között két hídon, illetve átereszen is dolgoznak. A hidak közelében már több helyszínen felásták az útpadkát, ezeket tört kővel erősítik meg.

Az útfelújításról szóló szerződést tavaly ősszel írták alá, a Csíkszentkirálytól Nagytusnádig vezető 123A jelzésű megyei út 14,6 kilométeres szakaszán 30 átereszt cserélnek ki, megerősítenek hat hidat, teljesen felújítják az úttestet és a padkákat, valamint vízelvezető árkokat, járdákat és az érintett lakóházak előtt bejáratokat alakítanak ki. A hat méter széles úttest egy zúzottkő- és egy ballasztréteg-alapozást kap, erre kerül rá két aszfaltréteg. A helységekben a járdák és a vízelvezető árkok összesen mintegy hétezer métert tesznek majd ki.

A több mint 47 millió lej összértékű beruházás uniós pályázati támogatással készül, ennek költségvetéséhez a megyei önkormányzatnak két százalék önrésszel kell hozzájárulnia, ami 1,3 millió lejt jelent. A fennmaradó rész tizenegy és fél százalékát az állami költségvetés biztosítja, az összeg legnagyobb részét pedig az Európai Régiófejlesztési Alapból utalják, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül.

Szigorítják a földvásárlás feltételeit

Szigorítani készül a román kormány a hazai és külföldi magán- személyek földvásárlásának feltételeit, de letett arról, hogy száz hektáros birtokhatárt vezessen be – derült ki egy sürgősségi kormányrendelet tervezetéből, amelyet csütörtökön ismertetett a román média.

Hét százalékkal nőtt az ipari termelés

2012 hasonló időszakához viszonyítva az idei esztendő első kilenc hónapjában 7%-kal nőtt az ipari termelés, a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index szerint a növekedés 6,2%-os volt – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

IMF: stabilizálódik a nemzetközi pénzügyi rendszer

A nemzetközi pénzügyi rendszer átalakulások sorozatán keresztül halad a nagyobb stabilitás felé – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap októberi „Fiscal Monitor" elemzése.

Emelik a vidékfejlesztési tervben pályázható fejezetek számát

A legújabb információk szerint az új, a 2014 és 2020 közötti időszakra érvényes vidékfejlesztési tervben nem 11, hanem 14 pályázható fejezetet indítanak. Az új vidékfejlesztési terv elké- szítését az osztrák GBI Consulting szaktanácsadó cég végzi, mun­kájában nyolc romániai intézmény és mezőgazdasági e- gyetem segíti. Természe­tesen a terv kidolgozásánál a szakmi- nisztérium adja meg az irányokat, ő dönti el, hogy mely pályázati területeket kezelik majd elsődlegesen.

Már a válság utánra készül az Eurócsoport

A német kormánnyal ellentétben valamennyi uniós intézmény jogi szolgálata azon a véleményen van, hogy nem kell EU-szerződést módosítani az egységes bankszanálási mechanizmus létrehozásához. Az EKB alelnöke szerint átmenetileg az ESM nyújthatna kölcsönt a majdani bankszanálási alapnak.

Csökkentek a fogyasztói árak

Az élelmiszerárak 0,8 százalékos csökkenése nyomán augusztusban 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak júliushoz képest, az éves inflációs ráta 3,67 százalékra esett vissza, mutatnak rá az Országos Statisztikai Hivatal (INS) által a szerdán közzétett adatok.

Az energiapiaci liberalizáció ára

Július elsejétől újabb tétellel „bővült” a villanyszámla. A piaci versenytételnek nevezett elemmel a fogyasztók a most elkezdődött energiapiaci liberalizációt fizetik meg.

Háromszéken teret veszít a krumplitermelés

Diszkriminálják a pityóka termelőket, hívták fel a Sepsiszentgyörgyre látogató Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter figyelmét a termelők és kézdivásárhelyi kutatóállomás vezetői.

Támogatáselőleg juhtartó gazdáknak

Hétfőtől a juh- és kecsketenyésztő gazdák igényelhetik az állataik után járó támogatások előlegben történő kifizetését, melyre a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség (APIA) min­den nagyobb bankkal – Transilvania, Raiffeisen, BCR, BRD, OTP, CEC, ProCredit, Intesa Saopaolo – szerződött. Állatonként 30 lej igényelhető – tudtuk meg Marius Popicától, az intézmény aligazgatójától.

Változhatnak a szarvasmarhatartásra vonatkozó kiegészítő támogatások

A szarvasmarha-tenyésztők szakmai szervezetei múlt szerdán találkoztak a mezőgazdasági minisztérium vezetőségével, Daniel Constantin tárcavezetővel és Achim Irimescu államtitkárral. A tenyésztők részéről jelen volt a Szarvasmarhatartók Országos Föderációja (a háromszéki gazdákat Ötvös Mózes képviselte), a Holstein-tenyésztők Egyesülete és a Húsmarhatartók Országos Egyesülete.